Domovská stránka > Projekt Zdravý dům

Projekt Zdravý dům

Zdravý dům je dům nebo byt, kde se opravdu budete cítit "jako doma"

Projekt zdravý dům
Po otevření vstupních dveří Vám nenafackuje žádný nelibý pach, ale příjemně vyvětraný a přitom prohřátý vzduch. Nebudete mít nutkání otevřít okno nebo se otočit a jít jinam. Budete prostě doma.
 
Možná je to nadsázka, ale řekněte sami, jestli Vás doma bolí hlava, jste unavenější a usínáte i přesto,že nas Vás z TV obrazovky pokřikuje reklama.
 
Myslíte si, že je to věkem? Nebo těmi supertěsnými okny a tepelnou izolací, kterou obalili venkovní zdi domu? Možná je to jen omezeným přívodem čerstvého vzduchu.
 
Mojí parketou okna nejsou, jen vím, že v současné době výroba oken  nezajistí to provětrávání, na které jsou obyvatelé starých cihlových i panelových domů zvyklí.
 
Tato okna jsou již tak kvalitní, že jejich rámy a těsnění při změnách teplot a vlhkosti nespolupracují tak, jako ta původní,jelikož při výměně dojde k úpravám stavebních otvorů pro nová okna, veškeré nerovnosti zmizí a tzv. „fuky“ v obvodovém zdivu zmizí.
 
Mikroventilace, pokud je v nastavení otevírání oken požadována, také nezaručí dostatečný přívod a výměnu vzduchu, bez pomoci tlačného zařízení. Proto jsou doporučovány minimálně průvětrníky (např. Fresh) a kvalitní odtah znehodnoceného vzduchu.
 
Jelikož centrální odtah je v panelových domech řešen pomocí odvětrávácí šachty (stoupačky), do které ústí ventilace koupelen a WC a nahoře je osazen střešním ventilátorem a při jeho sepnutí se větrá na celé stoupačce, není toto řešení „neřízeného nuceného větrání“  příliš oblíbené.
 
ALE JE LEVNÉ - V POŘIZOVACÍ CENĚ. (Majitelé bytů nebo nájemníci mají pocit, že jim uniká moc tepla a v bytech vzniká průvan, tak průvětrníky ucpou – třeba hadrem), tím pádem dochází pouze k odtahu, ale jelikož čerstvý vzduch se dovnitř nedostane (pokud není otevřené okno nebo uvolněný průvětrník), není pocitově ztráta tepla tak výrazná a navíc, v bytech začne stoupat vlhkost a otevírá se tak cesta plísním, které vlhko a teplo ke svému životu potřebují.
 
Zbavit se důsledků – což je právě plíseň, bývá nepříliš účinné – fungicidy sice na čas pomohou, ale pokud není odstraněna příčina, pak se objevují znovu a znovu.
 
Větrání otevřenými okny – nárazově ano – ale ty 3-5 minut ráno není dostačujících. Plísním vadí čerstvý vzduch, jeho cirkulace a nižší vlhkost.
Projekt zdravý dům
Navíc je potřeba si uvědomit, kolik času trávíme doma a pokud si neodpustíme „smrádek, ale teploučko“, pak se toto odrazí na našem zdraví, což si prostě buď neuvědomujeme nebo, což je horší, uvědomit nechceme. Málokdo si totiž spojí bolest hlavy, migrény, pokašlávání, sucho a pálení v očích, špatné spaní s nedostatečnou přítomností čerstvého vzduchu.
 
Místo domácí pohody se ocitáme v prostředí, které nám neprospívá, což se následně odrazí v naší náladě. Jsme podráždění až protivní, unavení, ospalí a tento stav řešíme prášky, vitaminovými tabletkami, kávou, energetickými drinky a někdy i nesmyslnými hádkami z podráždění  a stresu.
 
Abychom nadále šetřili peníze za energie a přitom byli v „pohodovém prostředí“ je třeba zajistit přísun takového množství čerstvého vzduchu, které nenaruší tepelnou pohodu, ale zabrání vzniku nezdravého vlhkého prostředí v bytě.
 
Pronikáním čerstvého, prachu – pylu zbaveného vzduchu, do prostor bytu se rozpohybuje jinak skoro nehybný vzduch (teplo stoupá vzhůru – ale vzduch nekoluje) uvnitř a to v takové rychlosti, která netvoří průvan, ale dostane se za mírného přetlaku do všech bytových prostor, jelikož tímto pohybem dochází k tzv. „omývání stěn“ i za nábytkem a jinak nepřístupných prostorách, kde má tendenci se držet vlhkost.
 
Díky tomuto mírnému proudění se vzduch postupně v místnostech obměňuje a z míst, kde dochází k vyšší koncentraci vlhkosti tuto vlhkost odvádí svým prouděním. Zde ji napřed „naředí“ a poté netěsnostmi v bytě (odtah v koupelně, na toaletě, přes digestoř, větrací otvor ve spíži, případně přes mikroventilaci) tento znehodnocený vzduch vytlačí. Jelikož se toto děje nepřetržitě, byt je větraný, pokles teplot minimální.
 
Aby se docílilo rovnoměrné cirkulace vzduchu v obytném prostoru, je potřeba nechávat otevřené vnitřní dveře, případně do nich instalovat dveřní mřížky nebo pod panty osadit podložku, aby se dveře zvedly od podlahy a odstranit prahy. V prodeji jsou i dveře, kde je zvláštním osazením v zárubních, proudění vzduchu zajištěno i bez nutnosti nechávat je otevřené.

Velice jednoduše řečeno - každý dům a byt potřebuje dýchat, aby se nám v něm lépe bydlelo a žilo.

Aby byl Váš dům nebo byt zdravý

ELAIR 2,5 AC-HM
Představujeme Vám produkty řady Elair®, jehož cílem je zvýšit standard nejen Vašeho bydlení a zajistit Vám pobyt ve zdravém domě či bytě, ale i na pracovišti nebo v níže uvedených místech pobytu a pohybu určitého množství osob.
 
Větrací jednotky  Elair 2,5 A/C - H (horizontální) a Elair 2,5 A/C - V (vertikální) s aktivní rekuperací tepelným čerpadlem pro byty a bytové půdní vestavby; menší nízkoenergetické a pasivní domy, chaty, čekárny a ordinace, recepce, vrátnice, šatny atd.
 
Výkonově vyšší Elair 6,0 A/C - V (vertikální) pro nízkoenergetické a pasivní RD, lékárny, kavárny, restaurace a bary, fitness,  administrativní a  průmyslové prostory (dílny,sklady, vnitřní prostory čerpacích stanic atd.)

Aktivní rekuperační jednotky Elair® jsou zařazeny v programu Zelená úsporám.

Přetlakové provětrávací zařízení Elair F určené pro byty a domy bez půdy s el.topným tělískem pro přihřátí přívodního vzduchu, s max. průtokem 108 m3/h. Zařízení Elair H určené pro domy s půdním prostorem; s max. průtokem vzduchu 144 m3/h.
 
Obě tyto jednotky přivádí do prostor takové množství vzduchu, které nenarušuje tepelnou pohodu.
Jsou velice vhodné do starších zateplených rodinných domků, panelových a bytových domů po zateplení a výměně oken, půdních vestaveb, do chat a chalup, stavebních buněk atd.
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.